Jepet sot vendimi për Belerin, përfaqësues të ambasadës greke në sallën e gjyqit

Merret sot vendimi për Fredi Belerin, kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, i cili akuzohet për blerje votash. Vendimi do të jepet nga GJKKO, ndërsa SPAK ka kërkuar 2 vite dhe 6 muaj burg për të.

Në foton më lart është edhe përfaqësuesi i ambasadës greke në momentin që hyn në Gjykatën e Posaçme në Tiranë.

Po ashtu Prokuroria e Posaçme ka kërkuar 2 vite burg për mikun e tij Pandeli Kokaveshi. Fredi Beleri është arrestuar më 12 maj të 2023-shit dhe akuzohet për blerje të votave në zgjedhjet vendore të 14 majit.

Siç shihet nga pamjet, të pranishëm në SPAK janë kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule dhe përfaqësuesi i Ambasadës greke. Çështja e Belerit ka sjellë përplasje dhe mes Greqisë dhe shtetit shqiptar.

Një ditë më parë, media greke “Ta nea” publikoi të dhëna kompromentuese për kryegjyqtaren Irena Gjoka që ka qenë e arrestuar dhe më pas e dëbuar nga Greqia për falsifikim dokumentash.

Irena Gjoka, që dikur mbante mbiemrin Shpata (Irena Shpata e cila që nga viti 2011 përdor mbiemrin e bashkëshortit të saj aktual (të dytë) Gjoka) rezulton të jetë arrestuar “për përdorimin e dokumenteve false me të cilat tentonte të tregonte se ishte me origjinë greke” shkruajti Ta Nea.

Arrestimin dhe dëbimin në Greqi, Irena Gjoka e ka mbajtur të fshehtë gjatë procesit të vetingut.

Të dhënat kompromentuese nuk ishin publikuar më herët dhe mbetet për t’u parë nëse do të kenë ndikim në procesin Beleri. Këshilli i Lartë Gjyqësor në vend se të merrte masa për Gjokën e ka mbështetur atë duke kërkuar që trupit gjykues të mos i bëhet presion nga mediat.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top