Izraeli paralajmëron: Operacionet tokësore në Gaza do të përshkallëzohen

Zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF), admirali Daniel Hagari ka dhënë një përditësim mbi konfliktin dhe operacionin tokësor në Gaza. Hagari thotë se forcat po vazhdojnë gradualisht në Gaza si pjesë e operacionit tokësor dhe ka pasur kontakt të drejtpërdrejtë me luftëtarët e Hamasit, shkruan SkyNews.

Ai gjithashtu paralajmëron se aktivitetet do të përshkallëzohen dhe trupat janë vënë në gadishmëri të lartë përgjatë kufirit verior

“Aktivitetet dhe operacionet tona do të vazhdojnë dhe do të përshkallëzohen sipas fazave të luftës. Ky është një operacion i zgjeruar tokësor në brez. Forcat tokësore, tanket, forcat e këmbësorisë, forcat e blinduara po lëvizin drejt terroristëve. Terroristët u grupuan së bashku në zona të caktuara për të synuar forcat tona dhe ne i sulmojmë nga ajri, kështu arritëm të sulmonim dhe të shënjestronim 20 terroristë. Ka gjithashtu kontakt të drejtpërdrejtë midis forcave tokësore dhe terroristëve. Luftimet po vazhdojnë brenda Rripit të Gazës.”, tha Hagari.

Izraeli ka nisur një fushatë masive të bombardimeve ajrore të Rripit të Gazës pas një sulmi ndërkufitar të grupit palestinez Hamas në territorin izraelit më 7 tetor. Më shumë se 9,400 njerëz janë vrarë në konflikt, duke përfshirë 8,005 palestinezë, kryesisht fëmijë dhe gra, dhe mbi 1,400 izraelitë.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari njoftoi të shtunën se forcat izraelite po zgjeronin operacionet e tyre dhe po kalonin në “fazën tjetër të luftës sonë kundër Hamasit”, e cila përfshin operacionet tokësore. 2.3 milionë banorët e Gazës po përballen me mungesën e ushqimit, ujit, karburantit dhe ilaçeve për shkak të bllokadës së Izraelit.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top