Izraeli në luftë/ Pezullohen të gjitha aktivitetet sportive, largohen sportistët e huaj nga vendi

Ministria e Kulturës dhe Sporteve e Izraelit ka njoftuar se të gjitha ngjarjet sportive janë anuluar deri në një njoftim të dytë, pas një sulmi të papritur nga Hamasi palestinez në pjesën jugore dhe qendrore të vendit.

Shumë skuadra futbolli, duke përfshirë Maccabi Haifa, Beitar Jerusalem, Hapoel Be’er Sheva, Hapoel Tel Aviv dhe Maccabi Tel Aviv kanë vendosur të lejojnë lojtarët e huaj të largohen nga vendi nëse dëshirojnë, raportojnë mediat izraelite.

Izraeli në luftë, pezullohen të gjitha aktivitetet sportive,

Klubi i basketbollit Hapoel Be’er Sheva ka lejuar gjithashtu të huajt të largohen dhe po punon për t’i ndihmuar ata dhe familjet e tyre të evakuohen të sigurt.

Nuk dihet se si do të ndikojë situata e re te klubi i basketbollit Maccabi nga Tel Avivi, i cili është planifikuar të udhëtojë drejt Milanos më 12 tetor për një ndeshje të Euroligës.

Izraeli në luftë, pezullohen të gjitha aktivitetet sportive,

Sulmi filloi një ditë pas 50 vjetorit të Luftës së Yom Kipurit. Të paktën 40 njerëz u vranë, më shumë se 700 u plagosën.

Në të gjithë vendin u shpall gatishmëria për luftë dhe filloi një mobilizim në shkallë të gjerë.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top