Izraeli bombardon shtëpinë e kreut të Hamasit në Gaza

Një dron izraelit qëlloi një raketë në shtëpinë e liderit të Hamasit Ismail Haniyeh në Gaza, e cila është jashtë enklavës, njoftoi sot Radio Al-Aqsa e lidhur me Hamasin.

Nuk ka informacion nëse ndonjë anëtar i familjes së tij ndodhej në shtëpi në momentin e sulmit.

Haniyeh ka qenë jashtë Rripit të Gazës që nga viti 2019, duke lëvizur midis Turqisë dhe Katarit.

Të shtunën në mëngjes, ushtria izraelite njoftoi se trupat e saj kishin vrarë “dhjetëra terroristë” ndërsa operacioni i saj tokësor në Rripin e Gazës vazhdoi gjatë natës.

“Në një ditë më parë, ka pasur tentativa të shumta ndaj trupave të IDF nga tunelet dhe komplekset ushtarake në Rripin verior të Gazës,” tha IDF këtë mëngjes.

Ushtarët izraelitë vranë “terroristët”, gjetën armë të Hamasit dhe zbuluan boshte në tunele “të përdorura për qëllime terroriste”, sipas deklaratës.

Tanket izraelite shkatërruan gjithashtu “tre poste vëzhgimi të Hamasit” në veri të Gazës, ndërsa shumë luftëtarë të Hamasit u vranë në luftime.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top