IDF vret komandantin e lartë të Hamasit në Gaza

Një komandant i lartë i Hamasit, i cili ishte një nga udhëheqësit e masakrës së 7 tetorit në jug të Izraelit është vrarë, njoftuan Forcat e Mbrojtjes të Izraelit.

Brahim Biari, komandanti i Batalionit Qendror Jabaliya të Hamasit, u vra të martën pasdite nga avionët luftarakë IDF, duke vepruar sipas inteligjencës së ofruar nga Shin Bet.

Biari ishte gjithashtu përgjegjës për dërgimin e terroristëve që kryen sulmin terrorist të vitit 2004 në Portin Ashdod, në të cilin u vranë 13 izraelitë, dhe ishte përgjegjës për drejtimin e raketave ndaj Izraelit dhe avancimin e sulmeve të shumta kundër IDF-së, gjatë dy dekadave të fundit.

Që kur forcat IDF hynë në Rripin e Gazës, Biari ka drejtuar të gjitha luftimet palestineze në Rripin verior të Gazës.

Vrasja u krye si pjesë e një sulmi në shkallë të gjerë ndaj terroristëve dhe infrastrukturës terroriste që i përkiste Batalionit Qendror Jabaliya, i cili kishte marrë kontrollin mbi ndërtesat civile në qytetin e Gazës. “Sulmi dëmtoi komandën dhe kontrollin e Hamasit në zonë, si dhe aftësinë e tij për të drejtuar aktivitetin ushtarak kundër ushtarëve të IDF që veprojnë në të gjithë Rripin e Gazës”, tha IDF në një deklaratë.

Si rezultat i sulmit, një numër i madh i militantëve që ishin me Biarin u vranë, sipas IDF. Infrastruktura terroriste nëntokësore e ngulitur poshtë ndërtesave, të përdorura nga terroristët, u shemb gjithashtu pas sulmit, vuri në dukje ai.

Biari u vra në të njëjtin sulm në të cilin Ministria e Shëndetësisë e Hamasit në Rripin e Gazës pretendoi më parë se të paktën 50 njerëz ishin vrarë; më vonë e rriti atë numër në rreth 400 të vrarë dhe të plagosur, megjithëse përpjekjet e kërkim-shpëtimit sapo kishin filluar. Biari ishte në ndërtesën që u sulmua, IDF dhe Shin Bet thonë se disa minuta para bombardimit, u dërgua një paralajmërim banorëve të ndërtesës që të dilnin jashtë.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top