Humbi në zgjedhjet rajonale, kryeministri spanjoll jep dorëheqjen

Pedro Sanchez, kryeministri i Spanjës, ka thirrur zgjedhje të përgjithshme të iparakohshme për 23 korrik, pasi partia e tij pësoi një pengesë të madhe në zgjedhjet lokale dhe rajonale.

Gjatë një fjalimi drejtuar qytetarëve ditën e sotme, Sanchez tha se kishte informuar Mbretin Felipe VI për vendimin e tij për të shpërndarë parlamentin.

Vendimi erdhi një ditë pasi Partia e tij e Punëtorëve Socialiste Spanjolle (PSOE) dhe aleati i saj i vogël Podemos humbën terren gjatë zgjedhjeve, ndërsa rivali konservator i Partisë Popullore dhe partia e ekstremit të djathtë Vox dolën më mirë.

Sanchez kishte thënë më parë se do të kompletonte mandatin e tij katërvjeçar, duke sugjeruar se zgjedhjet do të mbaheshin në dhjetor.

E pazakontë në Greqi/ Tufa e deleve konsumon 100 kg kanabis

BE: Asociacioni të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Steinmeier: Zgjidhje evropiane për problemet e migracionit

Franca “nuk do t’i mirëpresë migrantët” nga Lampeduza

Stefanos Kasselakis, surpriza e zgjedhjeve për lidershipin e Syrizas

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top