Historia false e 8 marsit dhe si u ndërkombëtarizua “Dita e Gruas”

8 Marsi nuk është “Festa e gruas”, por “Dita Ndërkombëtare e Gruas”. Dhe nuk është e vërtetë që historia e saj filloi më 8 mars 1908, me zjarrin në fabrikën e tekstilit Cottons në Nju Jork të SHBA-ve. Nuk ka asnjë dokument të atij zjarri. Megjithatë, ka pasur një tjetër zjarr, përsëri në Nju Jork, në sheshin Uashington më 25 mars 1911. Në këtë datë, 146 njerëz vdiqën, kryesisht emigrantë të rinj italianë dhe hebrenj nga Evropa Lindore.

Një episod që për gati një shekull do të mbetet fatkeqësia më e madhe fatale e qytetit në vendin e punës. Pas asaj ngjarjeje u rritën anëtarësimet në Unionin Ndërkombëtar të Punëtorëve të Veshjeve të Zonjave, sot një nga sindikatat më të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara. Por asnjë nga këto ngjarje nuk ishte shkak për vendosjen e kësaj date.

Për Ditën Ndërkombëtare të Gruas filloi të flitej në Kongresin Ndërkombëtar Socialist në Shtutgart më 1907, ku ishin të pranishëm edhe Lenini dhe Rosa Luksemburgu. Dy vjet më vonë, “Dita e Gruas” lindi në Shtetet e Bashkuara me vullnetin e Partisë Socialiste Amerikane. Ishte Rusia ajo që i dha shtysën duke kthyer në një vëmendje, me grevën dhe demonstratën e organizuar nga gratë e Shën Petersburgut më 8 mars 1917, të cilat dolën në rrugë për të kërkuar përfundimin e luftës dhe kthimin e burrave në atdheun e tyre. Dita do të konsiderohet si fillimi i Revolucionit Rus të Shkurtit dhe do të ndihmonte të çonte në abdikimin e Carit, Nikolla II. Pas Rusisë, kjo ditë u njoh kryesisht nga lëvizjet socialiste dhe vendet komuniste derisa u miratua në vitin 1975 nga Organizata e Kombeve të Bashkuara.

Prandaj, 8 Marsi nuk është një përvjetor. Nuk ka asnjë ngjarje për t’u mbajtur mend. Megjithatë mbetet një datë për të reflektuar mbi pagat e grave dhe kërkesat sociale dhe mbi rrugën e gjatë që do të ndërmerrnin atëherë në luftën për të fituar një hapësirë në një shoqëri të ndërtuar, të menaxhuar dhe të qeverisur nga burrat.

Tani le të bëjmë një hap përpara. Në vitet 1950, shpërndarja e degëve të mimozës u bë një gjest politik, sepse u klasifikua si prishëse e rendit publik. Në vitin 1972, u mbajt një demonstratë feministe në Piazza Campo de’ Fiori në Romë (protagoniste ishte edhe Jane Fonda). Aty u dhanë shenjat e para të për legalizimin e abortit dhe liberalizimin e homoseksualitetit të cilat u konsideruan të patolerueshme dhe ku demonstrueset u akuzuan dhe u rrahën me shkopinj nga policia.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top