Harris: SHBA nuk ka ndërmend të dërgojë trupa luftarake në Izrael apo Gaza

Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris, përsëriti se SHBA nuk ka “asnjë qëllim apo plan për të dërguar trupa luftarake në Izrael ose Gaza”. Në një intervistë në programin televiziv 60 Minuta të CBS, Harris saktësoi se SHBA po i ofron shtetit hebre këshilla, pajisje dhe mbështetje diplomatike.

“Izraeli pa dyshim ka të drejtë të mbrohet. Thënë kjo, është shumë e rëndësishme që të mos ketë konfuzion midis Hamasit dhe palestinezëve. Rregullat e luftës duhet të respektohen dhe ndihma humanitare duhet të arrijë”, tha Harris.

Nënkryetari i SHBA-së përsëriti gjithashtu se Amerika dëshiron të parandalojë përshkallëzimin e konfliktit, duke paralajmëruar edhe një herë Iranin që të mos përfshihet.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top