Gruri ukrainas nuk shkon për vendet e varfëra por për shtetet perëndimore

Një fakt i publikuar së fundmi pretendon se shumica e anijeve të grurit të Ukrainës dërgohen në vendet e pasura evropiane.

Që nga 7 shtatori 2022, Qendra e Përbashkët Koordinuese e OKB-së, e cila drejtohet nga OKB-ja, Turqia, Rusia dhe Ukraina, tha se 47% e grurit të Ukrainës u dërgua në Azi, dhe 36% ishte dërguar në Evropë dhe 17% në Afrikë, me 10% të kësaj shume vetëm në Egjipt.

Për më tepër, më shumë dërgesa pritet të fillojnë të mbërrijnë në pjesët e goditura nga uria të Afrikës dhe Lindjes së Mesme nën udhëheqjen e Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së (WFP).

Presidenti Zelenskyy, duke iu përgjigjur pretendimeve se drithërat ukrainas shkojnë kryesisht në vendet e pasura evropiane, pohoi se shtrirja gjeografike e eksporteve bujqësore të Ukrainës është shumë e gjerë.

Pentagoni në Kongres: Po na mbarojnë fondet për Ukrainën

8 ditë betejë me flakët në Darëzezë, si u rrezikua gjatë natës një banesë

PE diskuton sot për sulmin ndaj policisë së Kosovës, pritet miratimi i një rezolute

Putini emëroi Andrey Troshev si drejtuesin e tyre/ Luftëtarët e Wagner: Tradhtar

BILD: Serbia duhet ndalur qoftë edhe ushtarakisht nga NATO

Mblidhen krye diplomatët evropian në një takim të pa paralajmëruar në Kiev

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top