Gjermania arreston dy spiun rus në Bavari

Dy spiun të dyshuar janë ndaluar në Bavari të Gjermanisë pasi që ata po planifikonin të sabotonin ndihmat ushtarake gjermane për Ukrainën në llogari të Rusisë.
Dy personat të përshkruar si shtetas të dyfishtë gjermano-rus janë ndaluar në Bayreuth nën dyshimet për spiunazh për Rusinë kanë thënë prokurorët.

39 vjeqari Dieter S dyshohet për një seri të akuzave për spiunazh.

Ajo përfshinë vendosjen e eksplozivëve, zjarrvënie si dhe kontaktin e drejtëpërdrejtë me inteligjencën ruse, raporton BBC.

Ai gjithashtu akuzohet si anëtar i një force të armatosur ruse (proxy) në lindje të Ukrainës.

I dyshuari i dytë u identifikua si Alexander J dhe ai akuzohet se ka ndihmuar të dyshuarin e parë në identifikimin e shënjestrave potenciale për sulm.

Ata pritet të paraqiten në gjykatë të enjten.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top