Fundoset jahti i Princeshë Dianës

Jahti i përdorur nga Diana, Princesha e Uellsit, dhe i dashuri i saj, Dodi Fayed, për pushimet e tyre të fundit verore në jug të Francës është fundosur në brigjet e Rivierës Franceze pasi ka goditur një objekt të paidentifikuar.

Cujo, dikur i përdorur edhe nga yjet e Hollivudit, u mbyt rreth 18 milje larg Beaulieu-sur-Mer. Policia tha se shtatë persona në bord u shpëtuan të padëmtuar pas aksidentit, por jahti u fundos në fund të Mesdheut në një thellësi prej pothuajse 8200 metrash.

Cujo u bë i njohur në gusht të vitit 1997 kur Fayed bleu anijen, i dha një riparim prej miliona paundësh dhe e ftoi Dianën në bord. Imazhet e çiftit duke shijuar romancën e tyre në det të hapur u publikuan në mbarë botën.

Atë verë, Diana u fotografua gjithashtu në Sokar, një jaht në atë kohë në pronësi të babait të Fayed, miliarderi Mohamed Fayed. Dyshja u panë të përqafuar në kuvertë më pak se një vit pasi Diana dhe Princi i atëhershëm Charles ranë dakord për divorcin e tyre.

Menjëherë pas kësaj, Diana dhe Fayed vdiqën në një aksident automobilistik në qendër të Parisit.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top