Frida Krifca në SPAK, u abuzua me fondet e BE për fermerët

Nisma Thurje ka depozitar në SPAK një kallëzim për abuzimet me fondet e BE në Ministrisë e Bujqësisë. Në dalje të SPAK, Endri Shabani u shpreh se prokuroria duhet të hetojë ish Ministren e Bujqësisë, Frida Krifca dhe drejtuesin e AZHBR-së, por edhe zyrtarë te tjerë, që paratë e fermerëve i shpërndanë për oligarkët.

“Sot në mëngjes kemi depozituar në SPAK një kallëzim për abuzimet që është bërë me fondet e AZHBR, me fondet e IPARD-it, por edhe me fondet e ndihmës kombëtare.

Ne i kërkojmë SPAK që të hetojë ish ministren e bujqësisë, drejtuesit e AZHBR-së dhe zinxhirin vendimarrës që janë përgjegjës për atë vendim ku ne përjashtohemi nga fondet e BE.

Ne shpresojmë që kjo të jetë një vijë ndarëse. Një vijë e pakalueshme për dy arsye. E para, këtu jemi përpara një rasti ku po tradhtohet fermeri shqiptar.

Edhe kur ka fonde nga BE edhe këto lekë i vjedhin, i ndajnë me të njëjtin grup oligarkësh. Ne i kërkojmë SPAK që ta vendosë një kufij të pakalueshëm në këtë pikë. E dyta jemi para një vije që nuk duhet të kapërcehet kur Shqipëria tradhtohet në rrugën e integrimit të BE.

Ndërkohë ne jemi të fundit në rrugën e integrimit, sepse këta e kanë marrë peng dhe ky është një rast. Ne përjashtoheni nga fondi i BE që të pasurohen disa persona. Ne besojmë që SPAK do të vendosë këtë vijë ndarëse”, tha Endri Shabani.

Basha pret delegacionin nga Ukraina, “harron” bluzën si Zelensky

Euro zbret pranë kufirit të 106 lekëve, prek nivelin më të ulët në një muaj ndaj Lekut

Turizmi, hotelet po i rrisin të ardhurat më shpejt se restorantet

Balla i përgjigjet Berishës: Prokuroria dhe Gjykata konfirmuan numrat e Policisë

Berisha shigjeton Alibeajn “Do votojë rritjen e rrogës së bashkëshortes”

Korreshi shkon në Kuvend me bukë misri dhe kos

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top