Fituan në El Clasico, por dalin në pah problemet kryesore të Real Madridit

Real Madridi është në krye të La Ligës me Gironan, katër pikë më shumë se rivalët Barcelona, ​​pasi i ka mposhtur ata në El Clasico. Por, kjo nuk do të shpëtojë Carlo Ancelottin dhe as lojtarët nga kritikat nëse nuk luajnë mirë.

Los Blancos arritën të marrin tri pikët të shtunën përmes dygolëshit të bujshëm të Jude Bellingham, i cili vazhdoi fillimin e tij të jashtëzakonshëm të sezonit. Megjithatë nuk ka kaluar pa u vënë re që Real Madridi nuk krijoi një shans të pastër jashtë këtyre golave ​​dhe se në pjesën e parë, skuadra e italianit nuk ishte askund.

Relevo vë në dukje se golat e Bellingham fshehin disa çështje, njëra prej të cilave është pika e krahut të majtë. Eduardo Camavinga bëri mirë atje si zëvendësues, por ka të ngjarë të luajë më shumë në mesfushë tani me Aurelien Tchouameni të lënduar. Ferland Mendy dhe Fran Garcia nuk janë duke bindur.

Ata gjithashtu vënë në dukje se Rodrygo Goes (2) dhe Vinicius Junior (3) kanë të njëjtën sasi të golave ​​të mbledhura sa Joselu Mato (5), një shenjë e qartë se dyshja braziliane nuk janë ende rehat në pozicionin e tyre të ri, as efektive.

David Alaba ishte një tjetër burim kritikash, me përpjekjen e tij të dobët përgjegjëse për golin e Barcelonës në fundjavë. Ndërkohë Diario AS pajtohet me këtë vlerësim, duke theksuar Alaba si një nga tre lojtarët ‘nën vëzhgim’.

Ata gjithashtu theksojnë mungesën e prodhimit të Rodrygo, ndërsa drejtojnë gishtin te Tchouameni për gabimin e tij në golin e Ilkay Gundogan. Francezi ishte shumë me fat që nuk pranoi një penallti pasi tërhoqi Ronald Araujon gjithashtu në një kënd.

Ata e përshkruajnë atë si një ‘ndjenjë të vazhdueshme pasigurie dhe jo gabime të mëdha’ me Tchouamenin që është baza e shqetësimeve të tyre, duke pranuar se ai pati një fillim ‘spektakolar’ të sezonit.

Pa dyshim që skuadra e Ancelottit nuk është plotësisht funksionale aktualisht dhe italiani duhet ta dijë mirë këtë. Nga perspektiva e një gjysme gote të mbushur, Real Madrid ka shumë hapësirë ​​për përmirësim, ndërkohë që është ende në krye të ligës. Njëlloj, nuk ka asnjë garanci që ai përmirësim do të vijë dhe as që efektiviteti i tyre do të vazhdojë.

 

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top