Finlanda anëtarësohet sot në NATO, shton me 800 milje kufirin e aleancës me Rusinë

Finlanda do të bëhet sot anëtari i 31-të i NATO-s, duke e zgjeruar kufirin e Rusisë me aleancën me 810 milje.

Rusia ka thënë se do të forcojë kapacitetin e saj ushtarak në rajonet perëndimore dhe veriperëndimore, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve RIA.

Kur pushtoi Ukrainën, Moska tha se masa ishte pjesërisht në përgjigje të zgjerimit agresiv të NATO-s, megjithatë ishte pushtimi që e shtyu Finlandën të aplikonte për anëtarësim.

RIA citoi zëvendësministrin e Jashtëm Alexander Grushko të ketë thënë: “Në rast se forcat dhe burimet e anëtarëve të tjerë të NATO-s vendosen në Finlandë, ne do të ndërmarrim hapa shtesë për të garantuar me siguri sigurinë ushtarake të Rusisë”.

Aleanca do të mirëpresë Finlandën në një ceremoni të ngritjes së flamurit në selinë e saj pranë Brukselit.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se Ukraina do t’i bashkohet aleancës sapo të fitojë luftën.

Grupi operon një pakt mbrojtës kolektiv, që do të thotë se një sulm ndaj një anëtari konsiderohet si një sulm ndaj të gjithëve.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top