Fedez thyen heshtjen dhe zbulon dy muajt e tij të trazuar

Fedez thyen heshtjen dhe zbulon dy muajt e tij të trazuar. Këtë e ka bërë për të heshtur thashethemet, të pabazuara siç thotë ai vetë, për të dhe familjen e tij. Në rrëfimet e profilit të tij në Instagram, artisti ka zbuluar versionin pa filtra, mes sëmundjes psikologjike dhe fizike. Gjithçka nis kur ai u diagnostikua me kancer pankreatik. Ai lajm ishte një traumë që e provoi, por vetëm sot e kuptoi se sa e rëndë ishte për shëndetin e tij mendor.

Fedez thotë se ai është mbështetur vetëm në droga psikotrope, një në veçanti, kohët e fundit, i ka shkaktuar atij probleme të dukshme fizike. “Ky antidepresant, shumë i fortë, që më ka ndryshuar shumë. Më shqetësoi, shumë. Dhe më dha edhe efekte anësore nga pikëpamja fizike, shumë të forta, deri në atë pikë sa të më shkaktonte tike nervore në gojë dhe të më pengonte të flisja lirshëm. Duke më dhënë efekte anësore shumë të forta, m’u desh ta pezulloja pa e reduktuar”. Lëvizje e cila, siç shpjegon vetë ai, përgjithësisht nuk rekomandohet veçse në raste të veçanta. Pezullimi shkaktoi tek ai të ashtuquajturin “rebound effect”, duke i shkaktuar spazma në këmbë, aq sa nuk mund të ecte për ditë të tëra, marramendje, vjellje, duke e bërë të humbiste 5 kilogramë brenda pak ditësh. Një kalvar autentik, që e pengoi të merrte pjesë në prezantimin e Lol-it dhe në seancën gjyqësore për masakrën e Korinaldos.

Fedez nuk është 100%, thotë ai, por po përmirësohet dita-ditës. Dhe ai i bërtet gjithë botës se si duhet t’i drejtohet terapisë, pa më rrugë të shkurtra. Por është gruaja e tij, Chiara Ferragni, e cila i drejtohet disa herë një mendimi: “Në këtë periudhë janë thënë të gjitha dhe të gjithë për të, dhe ajo është e vetmja që ka qenë pranë meje”. Një njeri me fat, kështu mendon ai. Dhe në këtë situatë ai përpiqet t’u japë këshilla atyre që dëgjojnë: “Kujdesuni për shëndetin tuaj mendor, sepse nëse nuk e bëni, plagët tuaja do të kërkojnë nevojën për t’u trajtuar në mënyrën, ndonjëherë edhe më të shëmtuarën e mundshme. ».

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top