F1/ Verstappen, pole position pa rivalë në Australi: surprizë Mercedes, zhgënjen Ferrari

Pole Position i 22-i në karrierë (i dyti këtë vit pas Sakhir) për Max Verstappen. Holandezi dominoi të tre fazat e kualifikueseve në Melburn dhe – me një kohë prej 1 minutë, 16 sekonda dhe 732 të mijëta – i parapriu dy makinat Mercedes. Pas tij u pozicionua George Russell (+0,236) dhe Lewis Hamilton (+0,372). Fernando Alonso mbyll vijën e e dytë me Aston Martin (+0.407) përpara Ferrarit më të mirë, atij të Carlos Sainz. Një vonesë prej 538 të mijtash nga kryesuesi për pilotin e kokëkuqes. Charles Leclerc ishte autori i kohës së shtatë më të shpejtë (+0,632), duke u pozicionuar pas Aston Martin tjetër të Lance Stroll, 576 të mijtat nga kreu.

Në dhjetëshen e parë në kualifikuese edhe Alexander Albon me Ëilliams, Pierre Gasly me Alpine dhe Nico Hulkenberg me Haas. Sergio Perez do të startojë nga vija e fundit i cili përfundoi jashtë pistës me Red Bull-in e tij në fazën e parë të kualifikueseve.

Lexo më tej: F1/ Red Bull dominon në Sakhir, Verstappen nis fuqishëm mbrojtjen e titullit: Ferrari i pabesueshëm

SURPRIZA MERCEDES
Me pak fjalë, vetëm Mercedes në ndjekje të Verstappen në kualifikueset e Albert Park. Holandezi merr një pole position fantastik… gjithmonë në kontroll. Piloti i Red Bull vendosi kohën më të mirë në secilën nga tre fazat e testeve zyrtare, duke shtypur ambicjet e garës. Mercedes bëri provat e përgjithshme në Q1, e mbyllur nga Russell dhe Hamilton pas numrit një të Red Bull, duke paraprirë kështu vetë rezultatin përfundimtar të kualifikeseve!
Në fund, dy pilotët anglezë djegin Fernando Alonso, i cili në finale (madje paksa papritur) i mungon ndryshimi i ritmit të nevojshëm për të synuar në rreshtin e parë, por (duke marrë të mirëqenë parashikimin për fitoren e mbyllur nga holandezët) mbetet në garë. për dy hapat e mbetura të podiumit dhe ai shpreson që Shigjetat e Zeza mund të fyejnë SuperMax-in dhe ndoshta të ndryshojnë inercinë e një GP që duket e shënuar që në fillim. Aston Martin sidoqoftë i balancuar dhe i përgjumur, super konkurrues edhe me Stroll që merr rreshtin e tretë, duke përfunduar i gjashti pas Sainz.

Dy pilotët anglezë dogjën në fund Fernando Alonso, të cilit në fund i mungoi ndryshimi i ritmit i nevojshëm për të synuan vijën e parë. Shpresa tani është vetëm që Shigjetat e Zeza të mund të shqetësojnë SuperMax e ndoshta të ndryshojnë inercinë e një GP që duket i shënjuar që në start.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top