Erdogan sërish në zonat e tërmetit: Do të rindërtojmë gjithçka

“Do të rindërtojmë gjithçka” është ky premtimi i Presidentit Erdogan gjatë vizitës në zonën e rrënuar të Hatay, i cili ishte rajoni më i goditur nga tërmeti shkatërrues i 6 shkurtit.

Me mijëra qytetarë në 11 provincat po qëndrojnë në tenda apo edhe në akomodime të përkohshme. Si reagimi i Erdogan ashtu edhe i qeverisë së tij ndaj fatkeqësisë natyrore ka rënë në qendër të vëmendjes, ku kritikët i akuzojnë ata se nuk kanë parapërgatitur vendin i cili është i rrezikuar nga lëkundjet e tokës.

Numri i të vdekurve nga tërmeti tani ka arritur në 48,000 vetëm në Turqi, dhe 6,000 të tjerë në Siri. Hatay pësoi pasgoditje të shumta të cilat i shtuan më tej vuajtjet.

Një konferencë ndërkombëtare e donatorëve do të mbahet në Bruksel më 16 mars për të mbledhur fonde për të ndihmuar në rindërtimin e zonave të prekura.

Banka Botërore vlerëson se tërmeti i 6 shkurtit shkaktoi rreth 35 miliardë dollarë dëme, ndërsa Gazeta Turke e Biznesit vlerësoi se kostoja ishte rreth 45 miliardë dollarë.

Përmbytje në Meksikë, të paktën 7 të νdekur dhe 9 të zhdukur

OKB: Ka prova se forcat ruse po kryejnë krime lufte në Ukrainë

Rama niset sot drejt Italisë/ Takim me Melonin dhe Presidentin e Senatit

Lista Serbe shpall tre ditë zie për sulmuesit e vrarë në Banjskë

Tensionet në veri/ Ministri italian: Po punojmë për të përforcuar praninë e KFOR-it n

Kandidati i Berishës për bashkinë e Kukësit akuza ndaj socialistëve pas humbjes

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top