Erdogan: Me Putin kemi një marrëdhënie të veçantë, Biden s’mund të më quajë autokrat

Pavarësisht presionit në rritje ndaj Ankarasë për të ndihmuar në forcimin e sanksioneve perëndimore kundër Moskës, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan thotë se Turqia ka një marrëdhënie “të veçantë” dhe në rritje me presidentin rus Vladimir Putin.

“Ne nuk jemi në një pikë ku do të vendosim sanksione ndaj Rusisë siç ka bërë Perëndimi. Ne nuk jemi të detyruar nga sanksionet e Perëndimit. Ne jemi një shtet i fortë dhe kemi një marrëdhënie pozitive me Rusinë.Rusia dhe Turqia kanë nevojë për njëra-tjetrën në çdo fushë të mundshme”, tha Erdogan për Becky Anderson të CNN.

Erdogan është kryesuesi i dukshëm në garën presidenciale turke, e cila shkon në balotazh më 28 maj. Ai dhe rivali i tij kryesor, Kemal Kilicdaroglu, kanë devijuar në një sërë çështjesh të politikës së jashtme, duke përfshirë diplomacinë me Perëndimin dhe Rusinë.
Kilicdaroglu është zotuar të riparojë vitet e diplomacisë së tensionuar me Perëndimin.

Ai ka thënë gjithashtu se nuk do të kërkonte të imitonte marrëdhëniet e drejtuara nga Erdogani me Putinin, dhe në vend të kësaj të rikalibronte marrëdhëniet e Ankarasë me Moskën që të jenë “të drejtuara nga shteti”.

Por në ditët para raundit të parë të garës presidenciale më 14 maj, Kilicdaroglu mprehte tonin e tij ndaj Kremlinit, duke e akuzuar atë për ndërhyrje në zgjedhjet e Turqisë dhe duke kërcënuar të prishë marrëdhëniet midis dy vendeve.

“Të dashur miq rusë, ju qëndroni pas montazheve, komploteve, përmbajtjeve të thella false dhe kasetave që u ekspozuan në këtë vend dje”, tha ai në Tëitter.

“Nëse doni vazhdimin e miqësisë sonë pas 15 majit, hiqni duart nga shteti turk”, tha Kilicdaroglu.

Në të kundërt, Erdogan ka dyfishuar marrëdhëniet e tij me Putinin – dhe ai mendon se Perëndimi duhet të ndjekë shembullin. “Perëndimi nuk po udhëheq një qasje shumë të ekuilibruar,” tha ai për CNN. “Ju keni nevojë për një qasje të balancuar ndaj një vendi si Rusia, që do të kishte qenë një qasje shumë më me fat.”
Ai ka akuzuar rivalin e tij se kërkon të “shkëputë” Turqinë nga Rusia.

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë në shkurt të vitit 2022, Erdogan është shfaqur si një ndërmjetës, duke miratuar një akt vendimtar balancues midis dy palëve, i njohur gjerësisht si “neutraliteti pro-ukrainas”.
Ai ndihmoi ndërmjetësimin e një marrëveshjeje kyçe të njohur si Iniciativa e Korridorit të Kokrrave të Detit të Zi që zhbllokoi miliona tonë grurë të kapur në pushtimin e Ukrainës nga Rusia, duke shmangur një krizë globale urie.

Erdogan kritikoi gjithashtu presidentin e SHBA Joe Biden që e quajti atë një “autokrat” në fushatën e tij të vitit 2020 për Shtëpinë e Bardhë. “A do të hynte një diktator ndonjëherë në balotazh?” pyeti Erdogan.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top