Emma Stone: Aktrimi më ka ndihmuar me ankthin

Emma Stone ka folur së fundmi për ankthin e saj gjatë fëmijërisë.

Në një intervistë të re me Radion Kombëtare Publike (NPR) aktorja e Poor Things tregoi se ndërsa fillimisht kishte një kohë të vështirë për t’u përballur me të, ajo gjeti një mënyrë për ta bërë këtë.

“Fillova terapinë, mendoj rreth moshës 8-vjeçare, sepse po bëhej shumë e vështirë për mua të largohesha nga shtëpia për të shkuar në shkollë”, tha Stone për NPR. “Kam jetuar në njëfarë mënyre nga frika e këtyre sulmeve të panikut.”

Aktorja, e cila tha se sulmin e parë të panikut e pati kur ishte 7 vjeçe, shtoi se besonte se burimi i ankthit të saj kur ishte më e vogël buronte nga frika e ndarjes nga nëna e saj. Ajo vuri në dukje, “është një moshë e vështirë të jesh në gjendje të arsyetosh me veten, në moshën 7 ose 8 vjeç, dhe t’i thuash vetes se këto gjëra nuk janë të vërteta. … Ishte shumë e vështirë të bindja veten ndryshe.”

Gjithçka ndryshoi, megjithatë, kur Stone filloi të aktronte në moshën 11-vjeçare. Aktorja tha se zanati i dha asaj një mënyrë për t’u fokusuar në momentin pa u shqetësuar për atë që ndodhi më parë apo çfarë do të ndodhte më vonë. Ajo tha për median se si aktore, “të gjitha ndjesitë e mia të mëdha janë produktive dhe prania është e nevojshme”.

Ato përvoja kanë ndryshuar mënyrën se si ajo mendon për ankthin tani, shtoi Emma. Ajo tha për NPR se mendon se mund të jetë një gjë pozitive nëse njerëzit dinë se çfarë të bëjnë me të.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top