Emigrantët me gomone drejt Britanisë, Sunak arrin marrëveshje me Francën

Emmanuel Macron dhe Rishi Sunak po diskutojnë se si Britania e Madhe dhe Franca kanë rënë dakord për një paketë për të trajtuar emigracionin e paligjshëm.

Kjo do të përfshijë që Britania e Madhe t’i japë Francës 480 milionë funte për tre vjet për të investuar në polici, teknologji dhe inteligjencë për të ndihmuar në uljen e numrit të emigrantëve që mbërrijnë në brigjet e saj me varka të vogla.

Qindra oficerë shtesë francezë të zbatimit të ligjit do të përdorin teknologji të përmirësuar dhe njohuri të inteligjencës për të parandaluar kalimet e paligjshme të Kanalit sipas një marrëveshjeje të re të arritur nga udhëheqësit.

Për herë të parë, Mbretëria e Bashkuar do të ndihmojë në financimin e një qendre paraburgimi në Francë për të rritur aftësinë e vendit për të përballuar nivelin e njerëzve që trafikohen nëpër Kanal.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top