Ekspertët e OKB-së ngrenë alarmin: ‘Vala toksike’ e ndotjes plastike është duke rrezikuar shëndetin e njerëzve

Bota duhet të luftojë “valën e baticës toksike” të ndotjes plastike që kërcënon të drejtat e njeriut, thanë të enjten dy ekspertë të pavarur të OKB-së.

Apeli vjen ndërsa vendet vazhdojnë negociatat drejt një traktati ndërkombëtar mbi ndotjen plastike dhe përpara Ditës Botërore të Mjedisit më 5 qershor.

“Prodhimi i plastikës është rritur në mënyrë eksponenciale gjatë dekadave të fundit dhe sot bota po gjeneron 400 milionë ton mbetje plastike në vit ,” tha David R. Boyd, Raportues Special i OKB-së për të drejtat e njeriut dhe mjedisin, dhe Marcos Orellana, Raportues Special për toksinat dhe njerëzit. drejtat.

“Ne jemi në mes të një valë toksike dërrmuese të baticës pasi plastika ndot mjedisin tonë dhe ndikon negativisht në të drejtat e njeriut në një mori mënyrash gjatë ciklit të saj jetësor.”

Një ‘cikël’ i rrezikshëm

Ekspertët nënvizuan se si të gjitha fazat e “ciklit të plastikës” janë të dëmshme për të drejtat e njerëzve për një mjedis të shëndetshëm, jetë, shëndet, ushqim, ujë dhe një standard të përshtatshëm jetese.

Prodhimi i plastikës çliron substanca të rrezikshme dhe pothuajse ekskluzivisht mbështetet në lëndët djegëse fosile , dhe vetë plastika përmban kimikate toksike që vënë në rrezik njerëzit dhe natyrën. Për më tepër, 85 për qind e plastikës për një përdorim përfundon në landfille ose hidhet në mjedis.

Ndërkohë, djegia, riciklimi dhe zgjidhjet e tjera të rreme dhe mashtruese vetëm sa e përkeqësojnë kërcënimin, shtuan ata, duke theksuar se “plastika, mikroplastika dhe substancat e rrezikshme që ato përmbajnë mund të gjenden në ushqimin që hamë, ujin që pimë dhe ajrin që ne . merr frymë .”

Vuajtja në ‘zonat e sakrificës’

Deklarata trajtoi gjithashtu se si komunitetet e margjinalizuara janë më të prekura nga ekspozimi ndaj ndotjes dhe mbetjeve të lidhura me plastikën.

“Ne jemi veçanërisht të shqetësuar për grupet që vuajnë nga padrejtësitë mjedisore për shkak të ekspozimit të shtuar ndaj ndotjes plastike, shumë prej tyre jetojnë në ‘zona sakrifice’”, thanë ata, duke iu referuar vendndodhjeve pranë objekteve të tilla si miniera të hapura, rafineritë e naftës, fabrikat e çelikut. dhe termocentralet me qymyr.

Ndotja nga plastika ka dhënë gjithashtu një kontribut “alarmantë” në ndryshimin e klimës, i cili shpesh neglizhohet, sipas ekspertëve. “Për shembull, grimcat plastike që gjenden në oqeane kufizojnë aftësinë e ekosistemeve detare për të hequr gazrat serrë nga atmosfera,” thanë ata.

Si Raportues Special, z. Boyd dhe z. Orellana marrin mandatet e tyre nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut . Ata nuk janë staf i OKB-së dhe nuk paguhen për punën e tyre.

Ata vunë në dukje se gjatë dy viteve të fundit, Këshilli dhe Asambleja e Përgjithshme e OKB-së kanë miratuar rezoluta historike që njohin të drejtën e njeriut për një mjedis të pastër, të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm, i cili duhet të nxisë dhe drejtojë iniciativat për të trajtuar ndotjen plastike.

 

 

 

 

Basha pret delegacionin nga Ukraina, “harron” bluzën si Zelensky

Euro zbret pranë kufirit të 106 lekëve, prek nivelin më të ulët në një muaj ndaj Lekut

Turizmi, hotelet po i rrisin të ardhurat më shpejt se restorantet

Balla i përgjigjet Berishës: Prokuroria dhe Gjykata konfirmuan numrat e Policisë

Berisha shigjeton Alibeajn “Do votojë rritjen e rrogës së bashkëshortes”

Korreshi shkon në Kuvend me bukë misri dhe kos

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top