Dygolëshat e Salah e Diogo Jota afrojnë Liverpool me Europën: Leeds shtypet 6-1 në Elland Road

Pas pesë ndeshjeve pa fitore, Liverpool është rikthyer në mënyrën më të mirë të mundshme. Reds përfituan nga vështirësitë e Leeds dhe pushtuan Elland Road me rezultatin 6-1. Gakpo zhbllokoi ndeshjen (35′), më pas dy gola nga Salah dhe Diogo Jota para golit të Núñez në finale. Goli i Sinisterra ishte i kotë për vendasit. Klopp kështu kalon në dy pikë larg nga vendi i shtatë i Brighton. Ndërkohë, Whites janë +2 nga të tretat nga fundi (Everton dhe Nottingham Forest).

Jurgen Klopp buzëqesh dhe gëzohet teksa është dëshmitar i rilindjes së Liverpool në Elland Road. Përfundoi 6-1 për Reds, që mposhtën Leeds falë dygolëshave të Salah dhe Diogo Jota. Pas përkujtimores për viktimat e Hillsborough, ekuilibri mbretëroi në Elland Road. Mundësia e parë ishte për vendasit me Rodrigon. Pastaj në fushë ishte vetëm Liverpool. Ndeshja u zhbllokua vetëm në minutën e 35, kur Firpo humbi topin dhe aktivizoi kundërsulmin e Alexander-Arnold. Anësori gjeti Gakpo që i shpëtoi pozicionit jashtë loje dhe shënoi golin e 1-0. Tre minuta më vonë, një gabim i McKennie aktivizoi sërish një kundërsulm të Liverpool. Këtë herë Diogo Jota frymëzoi Salah, që mposhti Merlier me një silurë në hyrje të zonës.

SALAH E DIOGO JOTA PROTAGONISTË
Reds shkuan në pushim me 2-0, por pësuan menjëherë në minutën e 48′. Konaté u kap i papërgatitur në një pasim mbrapa dhe Sinisterra e shfrytëzoi për 2-1 e Leeds. Reagimi i Liverpool ishte i menjëhershëm, me Diogo Jota që shtoi emrin në listën e shënuesve. Aaronson tentoi të reagojë, por në minutën e 64′ erdhi edhe pokeri i Salah, që përfiton nga asisti i Gakpo. Goli i nëntë në gjashtë ndeshje ndaj bardhezinjve për egjiptianin. Një mini-hakmarrje për Salah, që kishte parë t’i anulohej një gol pak çaste më parë. Leeds pësoi golin e pestë në minutën e 73′, me Diogo Jota që shënoi dygolëshin personal. Darwin Núñez nënshkroi golin e 6-1 në minutën e 89′.

 

Përfundoi me kaq, sepse Meslier shmangu vulën e shtatë të Firminos dhe Liverpool e nis sërish pas pesë ndeshjesh pa fitore. Klopp dhe ekipi i tij tani janë -2 nga vendi i shtatë i Brighton. Leeds mbetet +2 ndaj Everton dhe Nottingham Forest që zënë vendin e tretë nga fundi.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top