Diplomatët e lartë të Vatikanit dhe iranianë diskutojnë situatën në Gaza

Kryediplomati i Vatikanit ka diskutuar situatën e fundit në Gaza me homologun e tij iranian, shkruajnë mediat e huaja. Gjatë bisedës telefonike me Ministrin e Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian, e cila u kërkua nga pala iraniane, Sekretari i Punëve të Jashtme të Vatikanit, Paul Richard Gallagher shprehu shqetësimin serioz të Vatikanit për atë që po ndodh në Izrael dhe Palestinë dhe përsëriti domosdoshmërinë absolute për të shmangur përshkallëzimin e konflikt.

Përveç kësaj, Gallagher ripohoi angazhimin e Vatikanit për të arritur një zgjidhje me dy shtete për një paqe të qëndrueshme dhe të qëndrueshme në Lindjen e Mesme.

Numri i palestinezëve të vrarë në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori është rritur në 8,306, tha të hënën Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar palestineze, duke përfshirë 3,457 fëmijë dhe 2,136 gra.

Izraeli ka bombarduar rëndë Gazën që nga 7 tetori, kur Hamasi kreu një sulm të befasishëm ndërkufitar. Të paktën 1,538 izraelitë janë vrarë që nga shpërthimi i luftës në Gaza.

2.3 milionë banorët e Gazës po përballen gjithashtu me mungesën e ushqimit, ujit, karburantit dhe ilaçeve për shkak të bllokadës së enklavës nga Izraeli. Vetëm një pjesë e vogël e kamionëve me ndihma kanë kaluar në Gaza që nga hapja e pikës së kalimit Rafah më 21 tetor.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top