Dialogu me Serbinë, Kurti: Kurrë s’do të negocioj diçka që bie ndesh me Kushtetutën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është shprehur se gabimet e së kaluarës në dialogun me Serbinë nuk do të përsëriten. Në seancën e sotme të Kuvendit, Kurti tha gjatë fjalës së tij se nuk do të lejojë të negociojë asgjë që nuk është në përputhje me sistemin kushtetues dhe ligjor të Kosovës.

“Me lejoni t’iu theksoj se premisa bazë si kryeministër është që nuk do të lejoja të negocioja asgjë që nuk është në përputhje me sistemin kushtetues dhe ligjor të Republikës. Apo diçka që synon territorializmin, monoetnicitetin apo krijimin e urave për ndërhyrje të Serbisë në punët e brendshme të Kosovës.

Pra, asnjë nga kjo, asnjëherë. Gabimet historike dhe politike të qeverive të kaluara nuk do të përsëriten asnjëherë, përkundrazi do të bëjë përpjekje maksimale që ato gabime t’i eliminoj apo së paku t’i reduktojë substacianalisht që mos të jenë pengesë për karakterin unitar të Kosovës”, tha ai.

Rama: Hotelet të përgatiten për çmim reference

Kurti: Presim ndëshkim për sulmuesit dhe Serbinë

KFOR: Po shtojmë praninë dhe aktivitetin tonë në veri të Kosovës

“Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën”

Plani për vrasjen e prokurores/ Balla: Qeni që leh, s’të ha. Ofrojmë siguri!

Degët e mësuesisë po mbyllen/ Berisha: Të ngrihemi në protesta për të mbrojtur të ardhmen

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top