Detaje nga gjyqi për PD/ Argumentat e grupit të Berishës dhe të Alibeajt

Gjykata e Apelit pritet të vendosë se kujt i përket vula e Partisë Demokratike. Apeli ka vendosur që të shqyrtojë ‘çështjen më të nxehtë’ të momentit, kur duhen edhe vetëm 3 ditë para regjistrimit të partive politike për zgjedhjet vendore. Grupi i Alibeajt përfaqësohet në seancë nga avokati Indrit Sefa dhe Rezart Kthupi. Përfaqësues nga grupi i Berishës, është Ivi Kaso, i cili shoqërohet nga Oerd Bylykbashi dhe Ledina Mandia.

Gjatë fjalës së tij përfaqësuesi ligjor i grupit të Berishës, Kaso ka kërkuar që të Gjykata të konstatojë mospranim e ankimit, pasi gjykata është investuar nga një palë që nuk legjitimohet.

Nga ana tjetër, përfaqësuesi ligjor i Alibeajt, Indrit Sefa tha se trupa gjykuese duhet të shqyrtojë të gjitha elementet.

Ivi Kaso, kërkesë paraprake: Gjykata të konstatojë mospranim e ankimit, pasi gjykata është investuar nga një palë që nuk legjitimohet. Sipas nesh vendimi gjyqësor që e ka lejuar ankuësin është marrq në kundërshtim të ligjit.

Sefa: ky nuk eshte momenti per te bere keto kerkesa, pasi nuk jemi ne kete faze proceduriale. Gjykata duhet ti shqyrtoje te gjitha elememtet ne teresine e saj. Komisioni i rithemelimit nuk ka autoritet juridike dhe duhet te kete prokure te posaccme,

Sefa: Që në momentin e parë që i është drejtuar gjykatës. Edhe Shkalla e Parë ka gabuar kur është legjitimuar Ivi Kaso për të paraqitur padinë në Shkallën e Parë. Ka një konfondim, a ka legjitimitet Komisioni i Rithemelimit.

Kaso: Nuk duhet të ishte pranuar ankimi i deputetit Enkelejd Alibeaj duke qenë se personi që ka paraqitur ankimin nuk ishte palë në proces.

Kaso: Enkelejd Alibeaj nuk eshte konfirmuar asnjehere ne detyre. Pasi nuk eshtë mbledhur keshilli kombetar i partise demokatike per ta zgjedhur atë kryetare. Alibeaj eshte komamduar me detyre permesa nje deklarate nga sektretari i pergjithshem i cili eshte shkarkuar nga kuvendi i 11 dhjetorit.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top