Bolivi, rikthehen maskat në shkolla mes rasteve në rritje të COVID-19

Qeveria boliviane njoftoi rivendosjen e masave të rrepta shëndetësore, duke përfshirë përdorimin e detyrueshëm të maskave në shkollë, në përgjigje të rasteve në rritje të COVID-19 përpara vitit të ardhshëm shkollor.

Protokolli përfshin përdorimin e detyrueshëm të maskave midis studentëve, disponueshmërinë e dezinfektuesve si alkooli në shkolla dhe kushte adekuate për larjen e duarve, tha Maria Renee Castro, ministre e Shëndetësisë dhe Sportit.

Autoritetet boliviane deklaruan fundin e urgjencës shëndetësore COVID-19 në gusht të vitit të kaluar. Sidoqoftë, kombi aktualisht po përballet me një shpërthim të ri, veçanërisht variantin JN.1 në rajonin lindor.

Renee Castro tha se gjatë javës fillestare epidemiologjike të 2024, infeksionet dëshmuan një rritje prej 80 përqind krahasuar me javën e fundit të 2023.

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top