Blinken: Do të bashkëpunojmë me Kinën për të ndaluar përhapjen e konfliktit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken i ka thënë Këshillit të Sigurimit të OKB-së se do të bashkëpunojë me ministrin e jashtëm të Kinës, Wang Yi, për të siguruar që lufta Izrael-Gaza të mos përshkallëzohet në një konflikt më të gjerë.

“Anëtarët e këtij këshilli, dhe anëtarët e përhershëm në veçanti, kanë një përgjegjësi të veçantë për të parandaluar përhapjen e këtij konflikti,” tha Blinken.

Wang ka planifikuar të vizitojë SHBA-në të enjten. Edhe pse qëllimi i vizitës së tij është të krijojë terrenin për një udhëtim zyrtar të udhëheqësit të Kinës Xi Jinping muajin e ardhshëm, kriza në Lindjen e Mesme pritet gjerësisht të jetë në rendin e ditës. I dërguari i posaçëm i Kinës për Lindjen e Mesme, Zhai Jun, ka vizituar tashmë disa vende në Lindjen e Mesme me synimin për të ndërmjetësuar një armëpushim.

Ndikimi në rritje i Kinës në rajon ishte i dukshëm në fillim të këtij viti kur ajo ndërmjetësoi një marrëveshje midis Iranit dhe Arabisë Saudite, rivalët ranë dakord të rivendosin lidhjet dhe mbajtën bisedimet e tyre të para zyrtare që nga viti 2016.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top