Banorët e Bërxullës: Pa marrëveshje, s’ka rrugë. Do na detyrojnë të bëjmë vetëgjyqësi

Banorët e Bërxullës kanë dalë sërish sot në protestë për të kundërshtuar projektin aksit rrugor Thumanë-Kashar.

Ata shprehen të vendosur për të mos lejuar ndërtimin e rrugës pa u dëmshpërblyer dhe ka plotësuar kushtet e tyre, për një rrugë dytësore.

Banorët thonë se shteti po i vret, dhe se po i çon drejt vetëgjyqësisë.

“Durimi ka një pikë dhe s’do na mbajnë më nervat. Paligjshmëri e madhe kundrejt banorëve. Jemi pronarë autoktonë. Një ditë të bukur thotë ai do vi t’i marr”, u shpreh një prej banorëve, ndërsa një pjesë e aksit të rrugës së Rinasit është bllokuar prej tyre.

“Pa marrëveshje, nuk ka rrugë. Do ta mbrojmë me gjak, shteti po na vret”, janë disa nga thirrjet e tyre.

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top