Asetet ruse të sekuestruara do të përdoren për të rindërtuar Ukrainën

Ukraina po planifikon të përdorë 460 milionë dollarë asete të sekuestruara nga bankat ruse për të rindërtuar vendin dhe për të kompensuar qytetarët e saj.

Kështu deklaroi kryeministri Denys Shmyhal në një konferencë në Lvov.

Në një postim në Facebook, ai tha se Kievi po zhvillon procedura për të përdorur asetet e konfiskuara për të ndihmuar qytetarët ukrainas dhe komunitetet e tyre të rimëkëmben nga pushtimi rus.

Qeveria po punon me aleatët për të zhvilluar një sistem të bazuar në një traktat ndërkombëtar, i cili do të ndihmojë në vendosjen se si do të lëshohen dëmshpërblime për ukrainasit.

Sistemi do të përfshijë një regjistër ndërkombëtar të humbjeve të luftës, një komision për shqyrtimin e kërkesave për kompensim dhe një fond nga i cili do të paguhet kompensimi.

E pazakontë në Greqi/ Tufa e deleve konsumon 100 kg kanabis

BE: Asociacioni të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte

Berisha shigjeton Alibeajn “Do votojë rritjen e rrogës së bashkëshortes”

Korreshi shkon në Kuvend me bukë misri dhe kos

Berisha akuza ndaj Qeverisë: Po silleni si bandë

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top