Albin Kurti: 30 mijë vende të reja pune në Kosovë gjatë dy viteve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, prezantoi në Kuvend arritjet dhe punën dy vjeçare të qeverisë së tij. Ai nënvizoi se fokusi ka qenë në forcimin e drejtësisë dhe në uljen e papunësisë në vend.

Kryeministri njoftoi se 30 mijë vende të reja pune janë hapur në dy vitet e fundit dhe se ka shpërndarë rreth 822 milionë euro në masa mbështetëse për qytetarët dhe bizneset.

Kurti përmendi si sukses dhe luftën ndaj krimit të organizuar, duke thënë se në veri janë mbyllur 16 rrugë ilegale për trafikim dhe kontrabandë. Sipas tij, policia e Kosovës ka shkatërruar 83 grupe kriminale me pjesëtarë të të gjitha etnive.

Kryeministri Kurti nuk përmendi si sukses të qeverisjes së tij dialogun me Serbinë apo politikën e jashtme. Gjithashtu foli edhe për zgjedhjet e pjesshme lokale në veri të Kosovës, duke paralajmëruar pasoja për të gjithë ata që cenojnë procesin.

Kushtet/ Ministrja e Jashtme e Kosovës: Të hapur për zgjedhje të reja në Veri

Zgjedhjet e reja në veriun e Kosovës? KQZ: Jemi të gatshëm

Kurti: Të ndalen menjëherë sulmet e grupeve kriminale në veri

KFOR-i heq telat me gjemba në Zveçan

Kurti: Sa më shumë Serbia rreshtohet me Rusinë, aq më shumë Perëndimi e trajton me respekt

Tensione në Kosovë/ Rama mbledh në Tiranë kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top