Alarmi i OKB: Spitalet në Gaza jashtë funksionit

 

Spitalet në Gaza janë në prag të kolapsit, ka paralajmëruar Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare, duke thënë se numri i pacientëve të trajtuar ose që presin të trajtohen është në 150% të kapacitetit të spitaleve, dhe njerëzit janë të shtrirë nëpër dysheme dhe korridore.

60% e objekteve të kujdesit shëndetësor janë mbyllur në Gaza, ndërsa spitalet po luftojnë për të funksionuar mes mungesës së energjisë, ilaçeve, pajisjeve dhe personelit të specializuar.

“Vetëm tetë (nga 22) nga qendrat shëndetësore në qeveritë e Middle, Khan Younis dhe Rafah po ofrojnë shërbime të kujdesit shëndetësor parësor për pacientët kritikë ambulatorë dhe pacientët që kanë nevojë për trajtim për sëmundjet jo ngjitëse,” thuhet në deklaratë.

Situata e ujit në Gaza gjithashtu mbetet e rëndë. Impianti i fundit funksional i shkripëzimit u mbyll të dielën e kaluar për shkak të mungesës së karburantit, ashtu si edhe impianti i fundit i ujërave të zeza, raportoi OKB .

Siguria ushqimore është e paqëndrueshme. Tre nga pesë furrat e Programit Botëror të Ushqimit në Gaza u mbyllën të premten për shkak të mungesës së karburantit dhe mungesës së përbërësve. Mielli i grurit në të gjithë Gazën mund të mbarojë për rreth pesë ditë dhe vetëm një nga pesë mullinjtë në Gaza po funksionon aktualisht.

 

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top