Akuza për përhapjen e dezinformatave, Kremlini dënon me tetë vite burg një rus

Një gjykatë ruse ka burgosur themeluesin e një kanali të opozitës në Telegram, duke e akuzuar atë për përhapjen e dezinformatave në lidhje me forcat e armatosura të Kremlinit.

Dmitry Ivanov do të kalojë më shumë se tetë vjet në burg, sipas raporteve. Ivanov, i cili udhëhoqi një proteste në rrjetin social Telegram për studentët e Universitetit Shtetëror të Moskës, mohoi çdo keqbërje.

Ai i tha gjykatës se i qëndronte deklaratave të tij origjinale, të cilat ai tha se ishin faktikisht të sakta. Ai u arrestua në qershor të vitit të kaluar, nën akuzat se kishte shkruar ose ripostuar në Telegram një sërë pretendimesh në lidhje me sjelljen e ushtrisë ruse në Ukrainë, duke përfshirë akuzat për krime lufte.

Që nga pushtimi i Ukrainës, Rusia ka kërkuar të kontrollojë mediat e pavarura në vend dhe ka shtypur lirinë e fjalës.

Kremlini i ndaloi mediat të përshkruanin sulmin e Moskës ndaj Ukrainës si një “sulm, pushtim ose shpallje lufte” dhe rregullatori rus i komunikimit Roskomnadzor tha se mediat do të bllokoheshin nëse nuk fshinin informacionet e rreme.

E pazakontë në Greqi/ Tufa e deleve konsumon 100 kg kanabis

BE: Asociacioni të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte

Berisha shigjeton Alibeajn “Do votojë rritjen e rrogës së bashkëshortes”

Korreshi shkon në Kuvend me bukë misri dhe kos

Berisha akuza ndaj Qeverisë: Po silleni si bandë

Blinken: Rusia po kryen krime kundër njerëzimit në Ukrainë

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top