A do të arrestohet nesër Donald Trump?

Donald Trump pretendon se do të arrestohet të martën për akuzat që rrjedhin nga një hetim për një pagesë prej 130,000 dollarësh për yllin e filmave porno, Stormy Daniels në 2016.

Nëse po, ai do të ishte ish-presidenti i parë që do të përballet me akuza penale.

Këtu janë disa pyetje kyçe mbi çështjet në lojë në këtë rast.

Për çfarë akuzohet Trump?
Në vitin 2016, ylli i filmave për të rritur, Stormy Daniels kontaktoi me media për të folur për një lidhje kurorëshkelëse që kishte me Donald Trump në 2006.

Ekipi i Trump e kuptoi këtë dhe avokati i tij Michael Cohen i pagoi 130,000 dollarë zonjës Daniels për të heshtur.


Kjo nuk është e paligjshme. Megjithatë, kur Trump rimbursoi Cohen, të dhënat për pagesën thonë se ishte për tarifat ligjore. Prokurorët thonë se kjo do të thotë që Trump falsifikon të dhënat e biznesit, që është një kundërvajtje – një vepër penale – në Nju Jork.

Prokurorët gjithashtu mund të pretendojnë potencialisht se kjo shkel ligjin zgjedhor, sepse përpjekja e tij për të fshehur pagesat e tij ndaj zonjës Daniels ishte e motivuar nga mosdashja që votuesit të dinin se ai kishte një lidhje me të. Mbulimi i një krimi duke falsifikuar të dhënat do të ishte një krim, që është një akuzë më e rëndë.

Edhe avokatët e ndjekjes penale pranojnë se sido që të jetë, ky nuk është aspak një rast i qartë. Ka pak precedent për një ndjekje penale të tillë dhe përpjekjet e kaluara për të akuzuar politikanët për kapërcimin e kufirit midis financimit të fushatës dhe shpenzimeve personale kanë përfunduar në dështim.

“Do të jetë e vështirë,” thotë Catherine Christian, një ish-prokurore financiare në Nju Jork.

A do të akuzohet vërtet Trump?
Vendimi nëse do të ngrihen akuza i takon Prokurorit të Qarkut të Nju Jorkut, Alvin Bragg. Ai ngriti jurinë e madhe për të hetuar nëse kishte prova të mjaftueshme për të bërë një ndjekje penale, dhe ai është i vetmi që e di nëse, ose kur, do të shpallet një aktakuzë.

Javën e kaluar, avokatët e Trump thanë se ish-presidentit iu ofrua një shans për t’u paraqitur para jurisë së madhe, gjë që konsiderohet një shenjë se hetimi është afër përfundimit.

Avokatët e ish-presidentit kanë minimizuar sugjerimet se ata ose Trump kanë ndonjë njoftim paraprak për një aktakuzë të afërt, duke thënë se komenti i Trump për atë të martën bazohej në raportet e mediave.

Megjithatë ka shenja të tjera që juria e madhe po përfundon. Të dy, Michael Cohen dhe ish-këshilltari i tij ligjor Robert Costello, tani një kritik i mprehtë, pritet të japin dëshmi të hënën.

Costello do të prezantohej nga ekipi mbrojtës i Trump në një përpjekje për të diskredituar dëshminë e Cohen.

Çfarë ndodh nëse Trump arrestohet?
Nëse ai akuzohet, avokatët e Trump kanë treguar se arrestimi i ish-presidentit do të ndiqte procedurë standarde.

Kjo do të thotë se ai do të udhëtonte nga shtëpia e tij në Mar-a-Lago në Florida për të bërë një paraqitje në gjykatën e qytetit të Nju Jorkut, të kompletuar me një prenotim zyrtar, gjurmë gishtash dhe shkrepje fotoje.

Duke pasur parasysh natyrën historike të një lëvizjeje të tillë dhe shqetësimet e sigurisë të përfshira, mënyra se si do të shpaloset kjo është e pasigurt, dhe ka të ngjarë të jetë objekt negocimi midis zyrës së prokurorit të qarkut dhe ekipit të Trump.

Pasi çështja të rezervohet dhe të zgjidhet, detaje të tjera do të vendosen, të tilla si koha e gjykimit dhe kufizimet e mundshme të udhëtimit dhe kërkesat për lirimin me kusht për të pandehurin.

Një dënim për kundërvajtje do të rezultonte me gjobë. Nëse Trump do të dënohej për akuzën e krimit, ai do të përballej me një dënim maksimal prej katër vjet burg, megjithëse disa ekspertë ligjorë parashikojnë se një gjobë është më e mundshme dhe se çdo kohë pas hekurave është shumë e pamundur.

A do të ketë protesta?
Pasi sugjeroi në një postim në rrjetet sociale se ai do të paditet të martën, Trump bëri thirrje të përsëritura për protesta masive nga mbështetësit e tij: “NE THJESHT NUK MUND TA LEJOJMË KËTË. ATA PO VRASIN KOMBIN TONË SI NE ulemi dhe shikojmë. ”

Gjuha e tij i bën jehonë retorikës së zemëruar që ai përdori përpara sulmit në Kapitolin e SHBA-së në vitin 2021 dhe ka ngritur shqetësime për mundësinë e dhunës.

Bragg është në kontakt të ngushtë me policinë e Nju Jorkut dhe sigurinë e gjykatës, sipas një letre drejtuar departamentit të tij që u zbulua në shtyp të dielën.

“Ne nuk tolerojmë përpjekjet për të frikësuar zyrën tonë apo për të kërcënuar sundimin e ligjit në Nju Jork”, shkroi ai.

“Partnerët tanë të zbatimit të ligjit do të sigurojnë që çdo kërcënim specifik ose i besueshëm kundër zyrës do të hetohet plotësisht dhe se ekzistojnë masat e duhura mbrojtëse.”

Megjithatë për momentin, ka pasur pak prova deri më tani për llojin e protestave masive të organizuara që çuan në sulmin e 6 janarit.

A mund të kandidojë ende për president?
Një aktakuzë apo edhe një dënim penal nuk do ta pengonte Trump të vazhdojë fushatën e tij presidenciale nëse ai vendos kështu. Dhe ai ka dhënë çdo indikacion se do të vazhdojë të ecë përpara pavarësisht se çfarë ndodh.

Në fakt, nuk ka asgjë në ligjin amerikan që e pengon një kandidat që shpallet fajtor për një krim të bëjë fushatë dhe të shërbejë si president, madje edhe nga burgu.

Megjithatë, arrestimi i Trump do ta ndërlikonte fushatën e tij presidenciale.

Ndërsa mund të shkaktojë që disa votues republikanë të mblidhen rreth kampionit të tyre të luftuar, mund të jetë një shpërqendrim i rëndësishëm për një kandidat në gjurmët e fushatës, duke u përpjekur të pengojë votat dhe të marrë pjesë në debate.

Arrestimi gjithashtu do të thellonte dhe ndizte ndarjet tashmë të mprehta brenda sistemit politik amerikan.

Konservatorët besojnë se ish-presidenti po mbahet me një standard tjetër drejtësie, ndërsa liberalët e shohin këtë si një çështje të mbajtjes së përgjegjësisë ndaj shkelësve të ligjit, madje edhe atyre në pozitat më të larta të pushtetit.

 

 

 

Play Video
Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top