Video/ Chelsea shpenzon dy gola, Arsenal arrin kreun: fiton edhe City me Alvarez e Haaland

Java e nëntë e Premier League gjen Arsenalin dhe Manchester City në krye të renditjes. Gunners rikthehen nga 2-0 në 2-2 kundër Chelsea (Rice dhe Trossard i përgjigjen Palmer dhe Mudryk). Ndërsa Citizens mposhtën Brighton 2- 1 me golat e Alvarez dhe Haaland. 2-0 imponohet Liverpool në derbin me Everton, falë dygolëshit të Salah. Newcastle i Tonali (në fushë në minutën e 69′) mposhti Crystal Palace 4-0. Sukses edhe për Brentford dhe Wolves, mbyllet 2-2 mes Forest dhe Luton.

Fillimi ishte i gjithi Blues, me një presion të realizuar mirë, që çoi edhe në avantazhin e shpejtë. Pas 11’ krosimi i Sterling gjeti Mudryk, i cili goditi me kokë, i bllokuar nga Saliba. Mbrojtësi kishte hapur shumë krahun dhe VAR ndërhyri për penallti. Palmer shënoi nga pika e bardhë (pas një grindjeje të shkurtër me Sterling). Gunners ishin në vështirësi të madhe dhe Chelsea shkoi afër dyfishimit disa herë. Pas gjysmë ore, Palmer humbi mundësinë për të bërë dygolësh me një goditje me të majtën që kaloi ngjitur me shtyllën. Gallagher më vonë nuk përfitoi nga fare pranë një rrëmujë difensive të miqve.

 

Mudryk është në një moment të artë dhe kuptohet në fillimin e pjesës së dytë, kur vrapoi gjithë krahun e majtë dhe lëshoi një goditje-kros që befasoi Raya dhe bëri rezultatin 2-0. Portieri spanjoll ishte në vështirësi dhe i dhuroi Palmer topin për golin e tretë, por ish-lojtari i City gaboi. Portieri tjetër, Sanchez, ndryshon inercinë e ndeshjes në minutën e 77, duke i pësuar praktikisht Rice, i cili goditi menjëherë nga distanca. Trossard hyri dhe erdhi edhe goli i barazimit në minutën e 85′, kur Saka krosoi në shtyllën e dytë dhe e gjeti të lirë belgun për të bërë 2-2. Nketiah ishte afër përmbysjes, por rezultati nuk ndryshoi më. Chelsea ngjitet në 12 pikë, ndërsa Arsenali shkon në 21, i arritur tashmë nga City në krye të renditjes.

Premier League England

Liverpool 0-2 Everton
Bournemouth 1-2 Wolves
Brentford 3-0 Burnley
Manchester City 2-1 Brighton
Newcastle United 4-0 Crystal Palace
Nottingham Forest 2-2 Luton Town
Chelsea 2-2 Arsenal

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top