Video/ Shembje e zhurmshme e PSG në Newcastle, rast i humbur për Milan: ja rezultatet e Champions

E mërkura e Champions League është mbyllur me një rrëzim të zhurmshëm të PSG në Newcastle. Skuadra e Luis Enrique pëson poker në shtëpinë e Magpies, që marrin kryesim në grupin e Ferit. Humbet mundësinë e mirë për të shëmbur Murin e verdhë Milan, që ndahet në paqen që nuk vlen shumë me Dortmund. Nuk gabojnë Barcelona e Manchester City, ndërsa Lazio shkon të fitojë në ambjentin armiqësor të Glasgow kundër Celtic.

GRUPI E

Lazio vuan, dridhet dhe fiton pastaj në kohën shtesë në transfertën skoceze të Champions League. Edhe një herë ishte minuta e 95′ që i bëri bardhekaltrit të gëzohen dhe të shpërthejnë, me 2-1 të shënuar nga Pedro në një nga aksionet e fundit të ndeshjes. Kundër Celtic, Sarri dhe skuadra e tij mbetën prapa falë golit të Furuhashi (11′). Sistemuan gjërat për italianët Vecino (29′) e goli i spanjollit in-extremis. Pas rrezikuan shumë në pjesën e dytë, me golin e anuluar ndaj Palma, erdhi 2-1 që barazon Atletico Madrid në krye të grupit me 4 pikë.

GRUPI F

Milani mbetet pa fitore edhe në ndeshjen e dytë të grupit F të Champions 2023/24. Ndeshja në Signal Iduna Park kundër Borussia Dortmund përfundon 0-0, ashtu si e para ndaj Magpies. Kuqezinjtë humbën mundësi të mëdha me Giroud, Pulisic dhe Chukëueze, që nuk ia dolën të gjenin frymëzimin vendimtar, falë disa pasaktësive të shumta. Skuadra e teknikut Pioli ngrihet kështu në dy pikë në renditje, dy pikë pas Newcastle dhe një pikë pas PSG.

 

Newcastle kalon në krye të grupit F. Magpies rigjejnë Champions League në St. James Park pas më shumë se 20 vjetësh dhe jetojnë një natë ëndërrash, duke shkatërruar 4-1 PSG. Ndeshja ishte pa histori që në minutat e para, pavarësisht tentativave të Dembele. Vendasit dominuan në mesfushë dhe zhbllokuan në minutën e 17′ me Almiron. Në minutën e 40′ Newcastle dyfishoi epërsinë, e vërtetuar pas një rishikimi shumë të gjatë në VAR: nuk kishte asnjë pozicion jashtë loje të Bruno Guimaraes, i cili gjeti Burn në zonë për golin e 2-0. PSG nuk reagoi dhe u fundos në pjesën e dytë, me trisin e Longstaff (50′). Luis Enrique përfitoi nga freskia e Barcola dhe ngushtoi shifrat me Lucas Hernandez. Mbappé goditi në portë vetëm në minutën e 88′ dhe përjetoi një mbrëmje anonimati absolut në tokën angleze. Në minutën e 91′ erdhi edhe goli i apoteozës, me pokerin e Schar që mbylli ndeshjen. Newcastle fiton 4-1, duke kryesuar grupin F me katër pikë përpara PSG (3), Milan (2) dhe Dortmund (1).

GRUPI G

Manchester City i duhej pankina për të mposhtur 3-1 RB Leipzig, i cili me sa duket ka nxjerrë leksione nga 7-0 e disa muajve më parë. Citizens dominuan në fillim, por gjermanët bënë bllok dhe Haaland humbi. Në minutën e 25′ erdhi avantazhi i merituar, krijuar nga mbivendosja e Rico Leëis, i cili depërtoi në të djathtë dhe asistoi për të djathtën e Foden. Haaland humbi shansin për golin e dytë dhe në fillimin e pjesës së dytë anglezët u ndëshkuan në kundërsulm. Openda bëri 1-1, duke i vështirësuar gjërat. Goli zgjoi City, që dominon por Haaland nuk ishte në ditën e tij. Guardiola luajti kartën Julian Alvarez dhe ishte lëvizja fituese. Argjentinasi shënoi 2-1 me një eurogol (84′) dhe dha asistin për trisin e Doku në kohën shtesë (92′).

Manchester City kryeson kështu grupin G me 6 pikë dhe pikë të plota pas dy fitoreve 3-1. Citizens janë përpara gjermanëve që ndalojnë në kuotën tre. Pas tyre, Young Boys dhe Crvena Zvezda barazuan, duke i dhënë jetë një ndeshjeje të gjallë në Marakana. Ndeshja u zhbllokua në minutën e 36′, me serbët që festuan me golin e Ndiaye. Goli i anuluar fillimisht u vërtetua në VAR. Zviceranët barazuan në minutën e 47′ me Ugrinic, që shënoi i vetëm me portierin, duke përfituar nga pasimi i Monteiros. Ndiaye iu anulua një tjetër gol, ndërsa në anën tjetër Itten shënoi golin e 2-1 me penallti në minutën e 60′. Në fund, Crvena Zvezda barazoi dy minuta nga fundi me Bukari, që shënoi me një goditje të shkëlqyer nga jashtë zonës.

GRUPI H

Grupi H kryesohet me pikë të plota nga Barcelona, ​​që mposhti 1-0 Porton dhe vazhdon me pikë të plota me portë të paprekur. Blaugranat dominuan në fillim, duke iu afruar golit me Joao Felix dhe Baldé, por Porto nuk u dorëzua dhe rrezikoi me Galeno. Në fund të pjesës, Xavi humbi Lewandowski për shkak të dëmtimit dhe futi në lojë Ferran Torres, i cili do të ishte vendimtar. Spanjolli shënoi golin e fitores në minutën e parë të kohës shtesë të pjesës së parë. Pas rifillimit, Barça u nervozua, duke marrë kartonë të verdhë, ndërsa Porto iu afrua golit me Pepé. Në fund, një zhgënjim i dyfishtë për Dragoes, të cilët panë fillimisht të anuluar golin spektakolar të Taremi dhe më pas edhe një penallti (me të drejtë) nga VAR, duke qenë se prekja me dorë e topit nga Cancelos kishte ndodhur jashtë zonës. Edhe Barça mbeti me dhjetë lojtarë për shkak të kartonit të dytë të verdhë të Gavi (93′), por mori fitoren. Blaugranat janë tani me gjashtë pikë, përpara Porto (3) dhe Shakhtar (3), me Antwerp që mbyll grupin.

REZULTATET E MBRËMJES

Champions League Group E
Atletico Madrid 3-2 Feyenoord
Celtic 1-2 Lazio
Champions League Group F
Borussia Dortmund 0-0 AC Milan
Newcastle United 4-1 Paris Saint-Germain
Champions League Group G
FK Crvena Zvezda 2-2 Young Boys
RB Leipzig 1-3 Manchester City
Champions League Group H
Royal Antwerp 2-3 Shakhtar Donetsk
FC Porto 0-1 Barcelona

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top