​11 minuta ecje e shpejtë në ditë mund të parandalojë një nga 10 vdekjet e parakohshme

Një studimi të zhvilluar në Britani të Madhe tregon se ecja e shpejtë prej 11 minutash çdo ditë mund të parandalojë një nga 10 vdekjet e parakohshme në mbarë botën.

Sipas studimit të Universitetit Cambridge e publikuar në revistën “British Journal of Sports Medicine”, ecja e shpejtë, vallëzimi, çiklizmi, luajtja e tenisit ose ecja, mund të pakësojë në mënyrë të konsiderueshme vdekjen e parakohshme kardiovaskulare.dhe rreziqe të caktuara nga kanceri.

Studimi tregon se një ecje e shpejtë 11-minutëshe çdo ditë mund të parandalojë 1 nga 10 vdekjet e parakohshme që është e barabartë me 75 minuta aktivitet fizik me intensitet të moderuar në javë.

Studiuesit të cilët studiuan 196 artikuj të recensionuar që përfshin mbi 30 milionë pjesëmarrës në 94 grupe pune të mëdha, më pas kryen një studim mbi lidhjen midis niveleve të aktivitetit fizik dhe rrezikut të sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe vdekjes së parakohshme.

Mega Jackpot: Burri në Florida fiton 1.5 miliard dollarë në llotari

Tashmë mund të martoheni edhe në hapësirë

Shkencëtarët e NASA zbulojnë metodën e nxjerrjes së oksigjenit nga dheu i Hënës për herë të parë

Si ta eliminoni erën e keqe të tymit të duhanit

Çfarë duhet të dini për 8 marsin, ditën e gruas

Romani “Doktoresha” për nga përshkrimi i Shqipërisë në diktaturë përngjan shumë me Afganistanin e Khaled Hosseinin, përmes veprës “Gjuetari i balonave”: Si Afganistani nën sundimin e talebanëve … Mund ta gjeni në te gjitha libraritë Për porosi kontaktoni në numrin: 067 53 32 700
Scroll to Top