Sot në Shqipëri mbërrin Ndihmës Sekretari Amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Philip Reeker.

Zyrtari i lartë i SHBA do të takojë kryeministrin Edi Rama. Më pas ai do të takojë kreun e opozitës, Lulzim Basha, në selinë blu.

Ndërkohë, Reeker pas Shqipërisë, do të udhëtojë edhe në shtetin fqinj të Maqedonisë së Veriut.