Ushtarët ukrainas po përparojnë në veri dhe verilindje të Kharkiv, sipas kreut të administratës ushtarake rajonale të qytetit verilindor, ndërsa një kundërsulm javor po rritet.

Oleh Syniehubov i tha televizionit ukrainas të martën se luftimet ishin duke u zhvilluar në verilindje të qytetit të dytë më të madh të Ukrainës, në drejtim të qytetit të Vovchansk, përgjatë kufirit Rusi-Ukrainë.

Qyteti është bërë një rrugë furnizimi për forcat ruse, ndërsa ato përpiqen të mbajnë ofensivën e tyre në rajonet e Donetsk dhe Luhansk më në jug. Ndërprerja e kësaj linje furnizimi mund të rrezikojë aftësinë e rusëve për të përforcuar ofensivën e tyre ndaj Slovianskut dhe Kramatorskut.

“Beteja aktive po zhvillohen në vendbanimet në veri të rajonit”, tha Syniehubov. “Armiku është i fokusuar në mbajtjen e pozicioneve. Trupat tona duhet t’i zmbrapsin në çdo pëllëmbë të territorit tonë”.

Syniebuhov shtoi se përparimet e Ukrainës kishin ndihmuar në reduktimin, por jo eliminimin e sulmeve të artilerisë ruse në Kharkiv. Kishte “heshtje relative për dy javët e fundit”, tha Syniebuhov. “Megjithatë, armiku ndonjëherë godet me goditje artilerie”.

Të hënën pati bombardime në distriktet Saltivka dhe Shevchenkivskyi afër Kharkivit, shtoi Syniebuhov. “Dy persona u vranë dhe nëntë u plagosën në 24 orët e fundit”, tha ai.
Syniebuhov tha se bombardimet ruse të pjesëve të tjera të rajonit të Kharkiv vazhduan.