“Pa guximin dhe vendosmërinë e kryeministrit të Shqipërisë nuk do kishte “Ballkan të hapur”. Kështu ka thënë Aleksandar Vuçiç gjatë konferencës së përbashkët të liderve të gadishullit në samitin e Ohrit, duke shtuar” Një falenderim për Edi Ramën.

Andi Bushati:Gafa që shfaqi hipokrizinë e Ramës me Kosovën dhe BE 

Gjatë fjalës së tij në samit Rama theksoi avantazhet e projektit Open Balkan, duke përmendur lirinë për tregtinë e drithërave dhe energjisë në këtë kohë krize dhe për shumfishimin e numrit të turistëve.

Video virale/ Lapsusi frojdian i Ramës: “Duhet bërë paqja perfundimtare Shqipëri-Kosovë”

Ai doli hapur kundër idesë së Kosovës se njëherë Serbia duhet ta njohë atë e pastaj të flitet për lirinë e lëvizjes së marrrave njerëzve dhe kapitaleve.