Sipas MeteoAlb vijon ndikimi i masave ajrore të paqëndrueshme mbi vendin tonë, ku skaji verior dhe verilindor paraqiten me vranësira të dendura dhe shira të izoluar e të pakët, nuk përjashtohet mundësia edhe e ministuhive afatshkutra të breshërit. Ndërsa mbrëmja dhe nata sjellin largim gradual të vranësirave në Republika e Shqipërisë duke bërë që moti i kthjellët të jetë dominues në zonat bregdetare dhe të ulëta, por mbeten të dukshme vranësirat në zonat përgjatë kufirit lindor.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë gjatë mëngjesit POR edhe gjatë mesditës duke shënuar vlerat minimale dhe maksimale 9°C deri në 27°C.