Një nga Ligue 1 më të ekuilibruar të viteve të fundit nuk pushon së befasuari: Lorient, i fundit në renditje, mundi kryesuesit e Psg 3-2 në minutën e 91, duke i zbritur tashmë të besuarit e Pochettinos në vendin e tretë. Një zhgënjim i madh për Pochettino, që nuk po arrin ti kthejë dominimin kryeqytetasve në Francë.

Një fillim inkurajues për ekipin vendas, që kaloi në epërsi në minutën e 36-të falë kapitenit Abergel, i cili përfitoi nga një top të mbetur në zonë dhe me të djathtën e dërgoi topin poshtë traversës. Nëntë minuta më vonë, megjithatë, PSG barazoi falë Neymar, i cili fitoi dhe shndërroi penalltinë që vlejti 1-1 në fund të pjesës së parë.


Në pjesën e dytë, në të 57′, vjen penalltia e dytë për parisianët: Icardi i mori kohën Mendes i cili e rrëzoi në zonë. Nga pika e bardhë braziliani zhvendos Dreyer për herë të dytë dhe kaloi kampionët në avantazh. Duket një pasdite e thjeshtë për PSG, por Pelissier e fiton ndeshjen tek zëvendësimet: në të 61′, në fakt, hyjnë në fushë Ëissa dhe Moffi, përkatësisht vendimtar me 2-2 në minutën e 80′ (e majtë fituese pas një topi të mbetur në zonë) dhe 3-2 në kohën shtesë (kundërsulm i përsosur i lindur nga një gabim i Mbappé). Humbja e pestë në kampionat për ekipin e Pochettino, i cili duhet të heqë dorë nga kryesimi i Ligue 1.


Në ndeshjet e tjera, Nice është mposhtur në shtëpi ndaj Saint Etienne me rezultatin 0-1. Angers ka triumfuar 3-1 ndaj skuadrës së Nimes. Metz ka mposhtur në transfertë me rezultatin 2-4 skuadrën e Brest, ndërsa Reims ka fituar në transfertë ndaj Strasbourg minimalisht 0-1.

FRANCE – LIGUE 1
Nice 0 – 1 Saint-Etienne
Angers 3 – 1 Nimes
Brest 2 – 4 Metz
Lorient 3 – 2 Paris Saint-Germain
Strasbourg 0 – 1 Reims