Manchester City fiton raundin e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve kundër Real Madridit dhe synon finalen në Paris. Në Etihad Stadium, skuadra e Guardiolës mundi 4-3 djemtë e Ancelottit në fund të një ndeshje spektakolare. Në pjesën e parë, lojtarët e City nisin fuqishëm dhe fundosin goditjen me De Bruyne (2′) dhe Gabriel Jesus (11′), më pas humbin disa mundësi, ndërkohë që për Real Madrid është Benzema (33′) ai që shkurton distancën. Në pjesën e dytë Mahrez godet shtyllën, më pas Foden (53′) firmos golin e tretë për City, por kundërpërgjigjet Real Madrid me Vinicius (55′) që ringjall lojën. 19 minuta më pas erdhi dhe goli i pokerit për skuadrën e Pep Guardiolës i shënuar nga Bernardo Silva (74′), por Benzema (81′) realizon nga pika e bardhë e penalltisë duke mbajtur kështu gjallë shpresat e Blancos për ndeshjen e kthimit.

Ndeshja më e bukur e vitit, një nga më emocionueset në Champions League. Rezultati 4-3 me të cilin Manchester City mundi Real Madrid në ndeshjen e parë gjysmëfinale, ishte diçka e mrekullueshme, pothuajse e vështirë për t’u rrëfyer për shkak të bukurisë së saj të pafund. E falënderon për emocionet vetëm loja e futbollit, edhe sepse do të ketë edhe 90 minuta të tjera në Bernabeu që premton të mbetet po aq e paharrueshme.

Në fund, rezultati është paksa i ngushtë për City, që pati disa shpërthime të çmendura që Madridi u përpoq t’i frenonte. Por nuk mund të nënvlerësosh në asnjë mënyrë një Real që nuk u shtyp kurrë prapa dhe gjeti gjithmonë forcën të mos e braktisë ndeshjen. Herën e parë me xhevahirin e mundshëm të Topit të Artë të radhës, Karim Benzema, pasi një Mahrez i jashtëzakonshëm në fraksione loje, por jo gjithmonë i kthjellët në zgjedhjet e tij, shpenzoi poshtë kundërsulmin e 3-0 së mundshëm. Dhe, më pas, në 4-2 final, kur Laporte në thelb i dhuroi Benzemas dygolëshin personal me penallti.