Në javën e njëzetë të Premier League, Liverpool i kthehet suksesit duke fituar 3-1 në shtëpinë e Mourinho në Tottenham. Të Kuqtë kalojnë në avantazh në pjesën e parë me Firmino, ndërsa Alexander-Arnold  dyfishon në fillim të pjesës së dytë. Spurs menjëherë ngushtuan distancën me Hojbjerg, por Mané vulosi takimin minutën e 65-të. Kështu trajneri Klopp buzëqesh pas tre barazimesh dhe dy humbjesh dhe ngjitet në vendin e katërt në -4 nga kreu.