Milani nuk shkoi përtej 0-0 në shtëpi kundër Cagliarit, duke dështuar në mundësinë e parë për tu kualifikuar në Ligën e Kampionëve të ardhshme. Skuadra e Semplicit, tashmë e sigurt për shpëtimin, luajti një ndeshje të organizuar duke e detyruar Donnarumma të bënte dy ndërhyrje të mrekullueshme në pjesën e dytë, fillimisht ndaj Pavoletti dhe më pas Godin. Për formacionin e Piolit, i treti me pikë të barabarta me Napolin në kuotën 76, vetëm konkluzione nga jashtë zonës.

Milan i bën keq vetes dhe humbet ndeshjen më të lehtë të mundshme për të arritur Ligën e Kampionëve. Në San Siro me Cagliari përfundoi 0-0 dhe kuqezinjtë kafshojnë thonjtë sepse një fitore do t’i jepte siguri aritmetike të përfundimit në katër të parët në renditje. Fati europian i kuqezinjve do të vendoset në javën e fundit, kur Milani do të vizitojë Atalantën. Një ditë e paharrueshme për Cagliari, i cili falë barazimit ndërmjet Benevento dhe Crotones ishte në gjendje të festonte shpëtimin e tyre edhe para se të zbrisnin në fushë në Meazza.

Ndeshja e fundit në shtëpinë e Milanit të Piolit mund të ishte një mbrëmje feste, por në vend të kësaj, me ‘fajin’ e Cagliarit, u kthye në një makth. Kundër kuqebluve, të besuarit e Piolit nuk shkuan përtej 0-0, duke krijuar shumë pak dhimbje koke për Cragno, duke cuar dëm mundësinë e parë për të siguruar kalimin për në Ligën e Kampionëve, më shumë se shtatë vjet nga prania e fundit. Milan viktimë e frikës së tyre dhe i bllokuar pa shumë përpjekje nga një Cagliari i qetë dhe kompakt, që shkoi pranë goditjes me Pavolettin dhe më pas me Godin. Nga ana tjetër, ekipi i Pioli, i treti në 76 pikë, ashtu si Napoli dhe një mbi Juventusin, duhet të luajë gjithçka në fushën e Atalanta të Gasperini, në kohën kur bardhezinjtë luajnë në Bolonja.