Në raundin e pestë të Ligës së Kombeve, Franca shmang përkohësisht rrezikun e rënies në Ligën B. Golat e Mbappé (56′) dhe Giroud (65′) mposhtin Austrinë 2-0. Në të njëjtin grup, Kroacia kaloi Danimarkën 2-1 falë golave të Sosa dhe Majer. Ballkanasit parakalojnë në vendin e parë skandinavët: 1-1 momental i Eriksen ishte i kotë. Në grupin 4, Holanda fitoi 2-0 në Poloni dhe qëndroi në krye me +3 ndaj Belgjikës, që mundi Uellsin 2-1.

LIGA A – GRUPI 1

Në grupin 1 të Ligës A, Franca shmangu, edhe pse momentalisht, rënien e bujshme në Ligën B, duke mposhtur Austrinë 2-0. Për të shpëtuar Deschamps në pritje të ditës së fundit menduan Mbappé dhe Giroud. Sulmuesit në pjesën e dytë firmosën dy golat që i bëjnë Gjelat të marrin frymë. Ylli i PSG-së shënoi në minutën e 55-të pas një aksioni të shkëlqyer personal. Ndërsa sulmuesi i Milanit Giroud dyfishoi me kokë pas nëntë minutash. Franca ngjietet kështu në 5 pikë, +1 ndaj Austrisë.

Kroacia është në vendin e parë, pas fitores me Danimarkën 2-1 duke parakaluar skandinavët. Të gjithë golat u shënuan në pjesën e dytë. Sosa nënshkroi avantazhin e vendasve, më pas Eriksen barazoi në minutën e 77-të. Megjithatë, dy minuta më vonë, Majer shënon golin vendimtar. Për Kroacinë tani do të mjaftojë që të imponohet në Austri, për të shkuar në Final Four. Ndërsa Danimarka duhet të mundë Francën dhe të shpresojë që djemtë e Dalic të dështojnë.

GRUPI 4

Në grupin 4, dita e fundit do të jetë vendimtare si për shpëtimin, ashtu edhe për kualifikimin në gjysmëfinale. Holanda, në fakt, fitoi 2-0 në Poloni falë golave të Gakpo (14′) dhe Bergwijn (60′). Tulipanët shkojnë në 13 pikë dhe mbajnë tre pikë larg ndjekësin më të afërt.

Belgjika fitoi 2-1 ndaj Uellsit me golat De Bruyne (10′) dhe Batshuayi (37′) dhe mbetet pas Holandës. Goli i Moore (50′) ishte i kotë. Me 4-1 në favor në ndeshjen e parë, portokallive do t’u duhet vetëm një barazim në shtëpi për të shkuar në finale, ndërsa Uells-Poloni do të vendosin se kush do të përfundojë në Ligën B. Lewandowski dhe shokët e tij kanë dy nga tre rezultatet në dispozicion për të qëndruar në Ligën A.

League A: Group 1 UEFA Nations League
Croatia 2-1 Denmark
France 2-0 Austria
UEFA Nations League League A: Group 4
Belgium 2-1 Wales
Poland 0-2 Netherlands
UEFA Nations League League C: Group 1
Lithuania 1-1 Faroe Islands
Turkiye 3-3 Luxembourg
UEFA Nations League League C: Group 3
Kazakhstan 2-1 Belarus
Slovakia 1-2 Azerbaijan
UEFA Nations League League D: Group 1
Latvia 1-2 Moldova
Liechtenstein 0-2 Andorra