Belgjika konfirmon ambicjet e saj para Euro 2020, duke thyer 1-0 Kroacisë në testin e fundit përpara kompeticionit. Vendimtar, ashtu si zakonisht, Romelu Lukaku që shtriu në tapet ballkanasit, duke i dhënë vetes edhe një rekord të ri. Sulmuesi i Inter po kalon një super formë, duke thyer rekordin personal me 60 gola në 93 paraqitje me Belgjikën.

28 vjeçari po kalon një ndër sezonet e tij më të mirë duke ndihmuar Interit të fitojë titullin kampion dhe duke u bërë protagonist absolut me kombëtaren e tij. Në fakt, ky ai i shënuar në minutën e 38, është goli i katërt në pesë ndeshjet e fundit për Lukakun, duke përfshirë ato me klubin dhe kombëtaren.