Italia siguron rezultatin përballë Zvicrës dhe është i njëjti emër që bën protagonistin në Olimpico, duke e cuar skuadrën e Mancinit në 1/8 e Euro 2020. Pikërisht në kohën kur zviceranët po mundoheshin të bënin dicka më shumë, Locatelli lëshon një të majtë të pakapshme për Sommer në minutën e 52, duke u bërë lojtari i tretë në këtë turne që shënon dygolësh.