Cristiano Ronaldo dhe Hamza Rafia: duhen ata të dy për ta cuar Juventus në cerekfinale (kundër Sassuolo ose Spal). Ka nevojë për kohët shtesë skuadra e Pirlo, që konfirmohet ende mjaft e pa pjekur për të menaxhuar situatat e avantazhit dhe për të mbyllur lojërat. Për momentin luhatjet i ka ajo vetë, si ndodhi në pjesën e dytë në Allianz Arena, kundër një Genova që di ta shfrytëzojë situatën.


Alarmit të zgjimit i bie CR7, i thirrur në fushë për tre minutat e fundit dhe posaçërisht për kohën shtesë, por vendosi 1/8 mesfushori tunizian me pasaportë franceze, i Under 23, në debutimin e tij si zëvendësues me Juventusin “e të mëdhenjve”.


Përfundoi 3-2 me një nga golat e tij, pas avantazhit të dyfishtë në 23 minuta të Kulusevskit dhe Moratas dhe barazimit të Czyborra dhe Melegonit. Për Rafia, i cili u rrit në Lyon dhe prej andej u tërhoq nga bardhezinjtë në verën e vitit 2019, është një mbrëmje lavdie, për Juventus një mbrëmje shumë e gjatë (ndeshja e hapur deri në 120 ‘), veçanërisht në prag të një sfide vendimtare, atë kundër Interit të dielën.