Sukses me fat e meritë në debutimin e tyre në Kupën e Botës 2022 për Belgjikën. Të besuarit e Martinez mundën Kanadanë 1-0 në ndeshjen e parë të Grupit F. Në stadiumin Ahmad bin Ali, Djajtë e Kuq morën më të mirën në një ndeshje të vuajtur për të gjithë nëntëdhjetë minutat. Kanadaja zotëronte lojën, por stononte në sulm. “Canucks” humbën mundësinë e tyre të madhe në minutën e 11-të kur Davies gaboi penalltinë përballë Courtois. Pastaj kundërsulmi vendimtar i Batshuayi erdhi pak para pushimit me një gol tre pikësh. Protesta kanadeze për dy penallti të paakorduara nga gjyqtari Sikazëe.

Belgjika nuk ngeci në debutim dhe duke pasur parasysh atë që ndodhi me Argjentinën dhe Gjermaninë, është një sukses. Djajtë e Kuq të Martinez shënuan tre pikë në debutimin e tyre në Grupin F. Një fitore rezultat i cinizmit të skajshëm në një ndeshje të dominuar gjatë nga Kanadaja. Megjithatë, kombëtarja e Amerikës së Veriut nuk bëri gjënë bazë në futboll, të shënote, pavarësisht 22 tentativave. Pasaktësi ndëshkuese, vetëm tre herë në kuadrat, duke përfshirë penalltinë e humbur nga Alphonso Davies. U dënuan nga një blitz i Batshuayi, që nuk përligji lojën e belgëve me rezultatin që morën.

Rikthimi në Kupën e Botës pas 36 vitesh mund të kishte shkuar ndryshe për djemtë e Herdman. Batshuayi i njollosi një ndeshje që e interpretuan mirë. Mbi të gjitha, mbetën viktima të një arbitrimi jo në nivel me dy penallti mjaft sensacionale të paakorduara për ta. Por edhe pse pas ndeshjes për Kanadanë do të ketë komplimente për cilësinë e lojës, ajo që ka rëndësi nuk arriti. E klasifikimi lexon zero pikë.