Një Arnautovic i pandalshëm mbyt një Sampdoria gjithnjë e më në vështirësi. Në ndeshjen e fundit të javës së 32 të Serie A, Bolonja rrëzon 2-0 ligurët falë dygolëshit të austriakut, shpeshherë dominues: në minutën e 61 zhbllokoi sfidën brenda zonës, më pas goditi traversën, favorizoi një tjetër shtyllë të Sansones dhe në minutën e 76 mbylli llogarinë me një gol të shkëlqyer teknik. Të besuarit e Giampaolos humbën pa luftuar dhe mbeten në +7 nga zona e rënies.

Ishte diskutuar shumë për kualitetin e kampionatit të bërë nga Marko Arnautovic. Ndoshta ai mund të kishte dhënë diçka më shumë, por ai është padyshim njeriu kyç i Bolonjës. Emilianët mundën Spezian në fund të shkurtit me dy golat e austriakut, i cili u përsërit 2-0 ndaj një Sampdoria shumë modeste. Dorianët humbën ndeshjen e pestë nga gjashtë të fundit, por për fatin e tyre fitorja e vetme ishte në fushën e një konkurrenti të drejtpërdrejtë për shpëtim, atë të Venecias ku Giampaolo ruajti një avantazh prej shtatë pikësh. Përndryshe do t’i duhej të shqetësohej.

Bolonja, edhe pa magjepsur, e meritoi fitoren. Vendasit bënë ndeshjen që në minutat e para, duke i dhënë vetëm një rast Caputos në fillimin e pjesës së dytë (i aftë Skorupski). Shqetësues përfshirja e lojtarit më të mirë të kampionatit për Sampdorian, Candreva, i vendosur jashtë pozicionit. E edhe Sensi, pas një fillimi premtues, nuk po jep asgjë më shumë. Bologna zhbllokoi ndeshjen me Arnautovic në mesin e pjesës së dytë. Ata që prisnin reagimin e Sampdorias mbetën të zhgënjyer: traversat e Arnautovic dhe Sansones i paraprijnë dyfishimit të austriakut, që erdhi pas një finte e klasit të lartë dhe një ndërhyrje e keqe nga një Yoshida skandaloz.